Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Український націоналістичний рух: історія та історіософія
Геополітичні візії в теоріях класичного українського націоналізму і сучасність

Олег БАГАН

Геополітичний успіх кожної країни залежить не тільки від її географічних особливостей і характеру історичної політики, а й від ментальних засад її мешканців. Багато здобувають ті держави, народи яких перейняті високим ідеалізмом, етикою героїки, з візіями здобування, здібні до організованої дії і вперті своєю динамікою.


Той, чиї ідеї має втілити в життя "Правий сектор"

Іван КІЛИК

Сьогоднішні події – черговий екзамен на живучість будь-якої ідеології. І націоналізм виявився якраз на вершині цієї еволюції. Доказ – роль створеного Іванишиним «Тризубу» ім. Степана Бандери як ідейного та бойового осередку революційної боротьби, здатного рости, об’єднувати, поширювати власні переконання. І виникнення «Правого сектора» – прямий наслідок правильно закладеного ідеологічного, структурного фундаменту організації саме орденського, а не партійного типу.


Націотворчі обрії бойківського світу

Олег БАГАН

Тисячоліття бойківський субетнос, розселений на карпатських перевалах, вздовж складних гірських шляхів, охороняв рідний простір. «Мирон Сторож» – це один із перших і символічних псевдонімів Івана Франка. Він, як і його прадіди, завжди з відвагою стояв на сторожі нації.


Хто ж створив ідеологію українського націоналізму? або Дещо про галичан як «штатних ідіотів» української історії?

Олег БАГАН

...нам цілком не йшлося про якісь «уколи» щодо блискучого сучасного публіциста і мислителя Сергія Грабовського, кожну книжку чи концептуальну статтю якого ми вважаємо культурною подією для України і з жадібністю читаємо. Йшлося насамперед про задавнену і зайву традицію української культури бачити в Галичині і в усьому галицькому «маргінальність», «відсталість», «зашореність», «убогість», «одноплощинність»...


Віктор Петров: біографія ідеологічного диверсанта як штрих до портрету героїчного покоління

Ігор ЗАГРЕБЕЛЬНИЙ

Які ж завдання перед розвідником та диверсантом Петровим ставили його московські господарі? Чітко окреслити коло цих завдань сьогодні досить важко. Імовірно, немалу роль грала власне розвідницька діяльність. Та з більшою достовірністю ми можемо говорити про те, що в середовищі західної еміграції Петров виконував роль насамперед ідеологічного диверсанта.


«І ми в Європі»

Олег БАГАН

(Українство і слов’янська ідея в історії і перспективі)

Важливо зрозуміти, що слов’янська ідеологія є не підігрюванням Росії з її міфами про слов’янську інтеграцію в дусі асиміляторства, а альтернативою до неї, оскільки утверджує національне багатоманіття. Саме через плекання слов’янської самобутності як мозаїчної українські культурники можуть вибудовувати мур щодо проникливих теорій сучасного російського псевдословянофільства, яке реально зберігає свої інтелектуальні впливи на наукові еліти Центральної і Південно-Східної України.


Микола Міхновський і наша сучасність або нова українська Реконкіста

Станіслав ФЕДОРЧУК
м. Донецьк

Зупиняючись коротким поглядом на нашій сучасності, зазначимо, що і зараз певною мірою етнографізм та “українофільство” досі є визитівками більшості свят та заходів, які організовуються місцевими адміністраціями, політичними партіями та сталими “старими” українськими організаціями. В своїй більшості, вони паразитують на ідеях закобзареної України, імітуючи власну обізнаність з історією та культурою українського народу. Мало того, своєю діяльністю вони демонструють відразу до активних дій та справляють враження симулякру – “українського Голема”, який викликаний з небуття ХІХ століття залишається живим і донині.


Політична філософія Юрія Русова

Олександр МАСЛАК

В основі політичної філософії Юрія Русова лежить бачення політичної та соціальної сфери як поля боротьби ідей: «Серед сучасної мішанини ідей, понять, концепцій, прагнень, соціальних і політичних проблем і тих манівців, у яких все більш заплутується людство, можна вже з деякою виразністю бачити боротьбу двох світів. Це є та боротьба, яку наш філософ Гр. Сковорода ще перед 150-ти роками накреслив у своїй загадковій і повній містичного змислу поемі «Брань Архистратига Михаїла з Сатаною»»


Загадки і чари Драгоманова (Про історичне місце мислителя крізь призму націософії)

Олег БАГАН

...своїми політичними і науково-культурними ідеалами і принципами М. Драгоманов посприяв полівінню суспільно-культурної програми українства, відриванню її від принципів традиціоналізму і героїко-революційного націоналізму. Це надовго зупинило радикалізацію українського руху, обмежило його рамками автономізму і федералізму згідно з його планами втримати українство у просторі Російської імперії, російської політичної думки і культури.


Про євреїв в УПА

"Сьогодні багато сіоністських організацій намагаються нав'язати суспільству заскорузлі більшовицькі пропагандистські штампи про вурдалаків-націоналістів, які нібито були вірними холуями нацистських окупантів. Проте, ці мантри наскрізь брехливої пропагандистської машини, яка мала на меті виправдати більшовицький геноцид українського народу, - просто не мають нічого спільного із реальними подіями. В історії українців та євреїв є багато сторінок, які нас розділяють — ми не повинні їх оминати. Проте ніхто не має права перекручувати та спотворювати у власних політичних інтересах ті з них, котрі показують приклади співпраці між нашими народами, приклади, що можуть сприяти подальшому розвиткові приязних стосунків між ними." Пропонуємо Вашій увазі низку публікацій різних авторів на тему участі євреїв ув українському національно-визвольному русі середини ХХ століття.


Націологія В.Липинського та Ю.Вассияна в контексті розвитку націоналістичних теорій першої половини ХХ століття

Як В.Липинський, так і Ю.Вассиян вирішували конкретну задачу – обґрунтувати право української нації на самостійне існування. В кожній із проаналізованих теорій ми можемо зустріти постановку питання про сутність нації, аналіз основних критеріїв, за якими ми можемо визначити націю, намагання прослідкувати її динаміку. Неодноразово обома мислителями підкреслюється необхідність і значимість питання нації, без якої неможливий історичний процес.Трифон Янів – легендарний отаман Одеського плацдарму української революції

Метою цієї статті є висвітлення діяльності галичанина Трифона Яніва – однієї з осіб «другого плану» у військово-політичній історії України ХХ ст., який, втім, під час свого перебування в Одесі у буремні 1917 – 1920 роки відіграв першорядну роль у процесі розгортання місцевого українського національного руху.Український імперіаліст з Одеси М.Є. Слабченко

У статті «До міст!» видатний ідеолог українського націоналізму Д. Донцов абсолютно правильно наголошував на необхідності боротьби за поширення українського світогляду та культури у містах як життєво необхідної мети. Багатьом може здатися, що ці думки довгий час залишались суто теоретичними, не знаходячи втілення в реальному повсякденні міст України. Однак у цій статті наголосимо на діяльності людини, що ще до появи статті Д. Донцова, зробила чимало для реалізації гасла «До міст!».Світоглядний урок ОУН

У далекому Відні, 81 рік тому відбувся установчий Конгрес Українських Націоналістів. Упродовж п’яти днів понад тридцять делегатів, які представляли різні, в основному емігрантські, українські політичні середовища після гострих дискусій прийшли до висновку, що віднині боротьбу за самостійність України має очолити нова сила під назвою „Організація Українських Націоналістів”...Збірки Органу Організації Українських Націоналістів - "РОЗБУДОВА НАЦІЇ"

Збірки Органу Організації Українських Націоналістів - "РОЗБУДОВА НАЦІЇ"“Літопис УПА” – джерело знань про визвольну боротьбу в Україні

Микола ПОСІВНИЧ
Президент БГФ “Літопис УПА”
ім. В. Макара

35 років тому в Канаді з’явився перший том видавництва “Літопису УПА” – серії книг, у якій публікуються документи і матеріяли з історії УПА та Збройного підпілля ОУН. Початок цьому виданню дали колишні вояки УПА, які в результаті Великого рейду 1947-49 рр. опинилися в Західній Європі, а опісля в Північній Америці. “Літопис УПА” – це спільне видання Об’єднання колишніх Вояків УПА США і Канади та Товариства колишніх Вояків УПА ім. ґен. Тараса Чупринки в США і Канаді. Від початку заснування видавництва появилося 67 томів у трьох серіях. До друку готуються також подальші книги...Збірки Органу Української Військової Організації - "СУРМА"

Збірки Органу Української Військової Організації - "СУРМА"Два ювілеї

23 березня 2009 року минає рівно шістдесят п’ять років від дня народження відомого діяча українського націоналістичного руху, мислителя, вченого, публіциста, політика, Провідника й засновника ВО “Тризуб” ім. Степана Бандери полковника Василя Іванишина (1944-2007). На жаль, ні пересварена й дезорієнтована дрогобицька громада (включно із націоналістичними об’єднаннями), ні місцева влада, ні політикум, – серед яких за життя у полковника начебто було багато палких шанувальників та вірних друзів, – не спромоглися ні належним чином відзначити його славний ювілей, ні продовжити його націорятівну справу. Усе вшанування обмежилось колом найближчих друзів, побратимів та учнів...Героїчна армія в Карпатах

Богдан ЧЕРВАК

До 70-річчя Карпатської України

У цьому році виповнюється 70 років з часу постання Карпатської України – незалежної держави українського народу, що утворилася на Закарпатті у березні 1939 року. З цієї нагоди ще у минулому році Президент України Віктор Ющенко підписав відповідний указ, яким передбачено проведення низки заходів, які мають на меті зафіксувати у свідомості нації одну із її славних сторінок, яка до недавнього часу була маловідома українцям, не зважаючи на те, що символізувала один із етапів національного державотворення...Твори Петра Федуна – “Полтави”: повернення із небуття

Федун Петро – “Полтава”. Концепція Самостійної України. Том 1. Твори / Упоряд. і відп. ред. М. В. Романюк; НАН України. Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича; Галузевий державний архів Служби безпеки України. – Львів, 2008. – 720 с., 16 с. іл.Методологічні аспекти вивчення українського націоналістичного руху: національно-екзистенціальна перспектива

Петро Іванишин,
доктор філологічних наук, доцент

Тісний і давній взаємозв’язок таких гуманітарних наук, як літературознавство та історія, дає підстави не тільки для взаємовигідного обміну фактами, а й для виважених і вивірених теоретичних екстраполяцій. Ідеться зокрема про можливість використання випробуваних у межах тієї чи іншої галузі методологічних моделей.Євген Коновалець - актуальний вождь нації

Можливість буття кожної нації визначається наявністю людей, готових у будь-яку мить віддати власне життя за життя свого народу. Ще більше значення має вміння пробудити таку жертовність у свідомості земляків, дати приклад і зразок самовідданого служіння нації, організувати належним чином активний національний елемент та спрямувати його у животворне русло безкомпромісної революційної боротьби. Історія України, на щастя, багата на імена людей, котрі в різний час зуміли уникнути пасток особистої, партійної чи кланової амбіційності і стали справжніми Провідниками – вождями нації...Культ сили (Заповіт Зенона Коссака)

Богдан ХОРВАТ

Коли ми говоримо про героїну ОУН-УПА в міжвоєнне двадцятиліття та в роки 2-ої світової війни, то чомусь мало роздумуємо про стимули-причини тієї героїки, про ті ідейно-психологічні імпульси, які спонукали тисячі людей творити безприкладні дива стійкости і жертовності, ми часто констатуємо факт великих людей, сильних характерів, але не демонструємо перед сучасником ті внутрішні «механізми», які робили події великими, а людей сильними..."Ідея і чин" Ярослава Стецька, ч-на IX-X

ІХ. «Бунт проти матеріялізму» (Світоглядні аспекти націоналдізму)
Х. «Не за мир, а за тріюмф правди» (Замість висновків)"Ідея і чин" Ярослава Стецька, ч-на VI-VIII

VI. «Україна – наріжний камінь світової політики» (Україна і світ. Геополітика.)
VII. «Хто боронитиме Европу?» (Аспекти европейської політики)
VIII. «Леґенда трьох літер» (ОУН: ідеї, люди, боротьба)"Ідея і чин" Ярослава Стецька, ч-на II-V

II. «Без національної революції немає соціяльної» (За які вартощі?)
ІІІ. «Визвольна війна – єдиний шлях до держави» (Тактика національної революції)
ІV. «За єдиний фронт поневолених народів» (Концепція АБН)
V. «Сила – головний арґумент проти Росії» (Москва – як вічний ворог правди і свободи)"Ідея і чин" Ярослава Стецька, ч-на І

Олег Баган

Вступ
І. «Ми не жили, ми – горіли» (Епоха)Геополітичні ідеї теоретиків українського націоналізму (1920-1940-х рр.)

Олег Баган

Події Національної Революції 1917-20 р.р. кардинально перемінили політичне мислення, саме світовідчуття українців. Здобута і втрачена незалежність, жорстоко-трагічна боротьба за неї, з одного боку, миттєво сформували модерну націю, продубили величезний ентузіазм, з другого ж, продемонстрували хисткість національної ідеології в Україні, слабкість національного характеру, брак позитивних, будуючих візій і проектів майбутнього України...Пам’яті Провідника

3-го липня ц.р, Науково-Ідеологічний центр ім. Д.Донцова, за підтримки дрогобицької міської адміністрації, організував презентацію львівського Центру досліджень визвольного руху для дрогобицької громади. Метою цієї інституції є системне академічне вивчення історії ОУН-УПА...

(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4