Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Повертається спадщина Донцова

29 вересня 2010 року у конференц-залі столичного Центру Національного Відродження Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова провів презентацію чергового видання з серії «Вісниківська бібліотека», фундаментальний том літературознавчих праць Дмитра Донцова “Літературна есеїстика” (Дрогобич: ВФ “Відродження”, 2010. – 688с.) із ґрунтовною передмовою доктора філологічних наук Сергія Квіта та післямовою й коментарями Олега Багана.

У презентації взяли участь керівник Науково-ідеологічного центру Олег Баган, секретар НІЦ імені Дмитра Донцова Петро Іванишин, мовознавець Ярослав Радевич-Винницький, директор Центру Національного відродження Тарас Рондзістий та історик і публіцист Віктор Рог.

Як зазначив упорядник збірки Олег Баган, це друге видання з серії «Книгозбірня Вісника», першим була збірка маловідомих творів Уласа Самчука, зокрема роман «Кулак», збірка новел «Месники». У книзі Донцова зібрана есеїстика на літературні теми всіх періодів життя і творчості Д. Донцова, хоч її переважну частину становлять твори вісниківського періоду (1920-1930-ті рр.) та три збірки повоєнного часу, а саме «Правда прадідів великих» (1952), «Поетка вогненних меж: Олена Теліга» (1953) і «Туга за героїчним» (1953). Цей масив вибраного достатньо повно передає концептуалістику та світоглядно-моральні основи творчості автора. Більшість есеїв передруковуються в Україні вперше.

Петро Іванишин розповів про діяльність Центру, його завдання, діяльність, найближчі видавничі плани та співпрацю з очолюваною ним кафедрою теорії та історії української літератури Дрогобицького педуніверситету. Зокрема незабаром мають вийти друком збірка «Європейський націоналізм» - політичні портрети з «Книгозбірні «Вісника», том культурологічних праць Дмитра Донцова, матеріали наукових конференцій, а в співпраці з ВО «Свобода» щойно вийшла збірка Донцова «Хрестом і мечем».

«Презентована збірка Донцова є дійсно етапним виданням, і глибоко помиляється той, хто вважає, що вона буде цікавою лише для філологів», - наголосив Петро Іванишин.

Ярослав Радевич-Винницький наголосив на необхідності своєрідної наукової «реабілітації» власне «вісниківства» як поняття і як явища, адже вже віддавна деякі ліберальні «науковці» прагнуть вихолостити, звузити це унікальне і виключне явище до еміграційного поняття «празька школа», що є абсолютно неправильним. «Вісниківство» - це не лише література, стилістика, це культурологія, політика, ідеологія, навіть філософія, і діяльність Науково-ідеологічного центру імені Донцова та ВФ «Відродження» сприяє поверненню до широкого загалу праць «вісниківців», що є дуже важливим.

Тарас Рондзістий і Віктор Рог подякували упоряднику збірника Олегові Багану і наголосили на крайній необхідності повернення з багатющої скарбниці націоналістичної спадщини першої половини минулого століття коштовностей, які довгий час були недоступними українському читачеві, а зокрема творів Дмитра Донцова та його однодумців.

Окрім презентації Тому літературознавчих праць Д.Донцова, представники Центру Донцова презентували також інші свої видання (зокрема, перший випуск наукового збірника «Вісниківство» та двотомника праць Василя Іванишина «Державність нації»), а також провели науковий круглий стіл “Актуалізація ідей Дмитра Донцова в минулому та сучасності”.

Василь БЕРЕЗА, УІС(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4