Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Чи може кролик бути царем звірів?

Виборча кампанія, практично, вже розпочалася. Чи не найактивніше на даному етапі готується до вирішального забігу лідер Фронту Змін Арсеній Яценюк. Маючи фору у вигляді моральної підтримки В.Ющенка, його агітаційна машина набирає обертів.

Чи є якісь реальні підстави очікувати якісної зміни української політики у виконані Яценюка? Розглянемо деякі найосновніші стовпи його передвиборчої аргументації.

У газеті «Профиль» (російськомовній) Яценюк дає інтерв'ю. На запитання журналістів, які у нього політичні переконання - ліві чи праві, він відповідає: «Моя идеология - приоритет человеческих ценностей. Прежде всего - человек с его правами, свободами и возможностями. Второй приоритет - государство, призванное защищать этого человека». Перечитую ще раз – все правильно, так і пише. Втішайся, український електорате, маєш ще одного гуманіста! То, певно, така професійна звичка чи хвороба: банкіри всі чомусь люблять ховатися за маску гуманістів. Але цей - чесний, бо щиро зізнається: «Моя цель - вернуть стране власт». Таку думку навіть винесено у заголовок статті, і щоб ніхто не смів сумніватися у справжніх намірах Фронту Змін і Яценюка, її розтиражовано у безлічі темно-коричневих плакатів, порозвішуваних по всій Україні.

Видно, я відстав тут від життя. Вже 18 років знаю, що ми живемо у країні, а про яку він «страну»? І яку то «власть» нам доконечно треба «вернуть»? Чи, часом, не «советскую»? А, може, ще якусь, яка вже у нас колись була? Польську, німецьку?

Видно, що чоловік всебічно розвинутий: гуманіст, та ще й, бачиться, визначний діяч культури. Навіть пам'ятники ставить, як от Францу-Йосифу у Чернівцях. І яка мотивація! - відкрив найкращий у Чернівцях університет. Правда, німецький, але про це пан Яценюк чомусь промовчав. Очевидно, з інтелігентної скромності... Ну як же ж Україні далі без пам'ятника Францу-Йосифу чи ще якомусь іноземному грабіжнику! Певно, що українцям від того і погано жити... І ще від того, що нема його, розумного, при кермі (чи кориті?). Справа не у пам'ятнику? Так, набагато глибше - у способі мислення! А він і надалі не державницький, бо не націотворчий, не націоцентричний. Знову ті ж самі граблі: не політика, а збірна політикантсва, ввічливої брехні, систематичної підміни понять, пріоритетів. Керуючись такою логікою, треба поставити пам'ятники Пілсудському - за створення сприятливих передумов для розвитку і поширення діяльності ОУН, Сталіну - за надання українцям можливості освоїти безмежні Сибірські простори та Гітлеру – за працевлаштування колишніх остарбайтерів та виплату їм компенсації. Може, когось ще забули, то вже вибачайте...

Читаємо далі. Першим пунтком програми його «ФЗ» є «Збереження демократії». Цікаво, що на це каже Бандера?

«Висування на перше місце в програмі визвольних змагань гасла «За демократичний лад в Україні», замість гасла «За самостійну національну державу» має ще інший мотив і вкрай шкідливий аспект. Концепцію тільки протирежимної боротьби висувається у формі проекту, щоб сучасні визвольні змагання ставити як боротьбу за устрій української держави, а не за здобуття самостійної держави.» (Бандера Степан. Перспективи української революції. -с.145)

2. «ФЗ»: Подолання економічної кризи.

І тут він далеко не перший. Першим був В.Чорновіл зі статтею «Наша політика - передовсім економіка». До чого привело таке гасло - бачимо.

Василь Лісовий: «Дійсно, ідея ефективної економіки і сьогодні має всезагальну підтримку українських громадян. Але якщо національну ідею зводять до цієї ідеї (а не розглядають останню як тільки один із її складників), то цілком очевидно, що здійснення цієї ідеї може супроводжуватись зниканням нації як такої (попередньої культурної ідентичності). І це стосується будь-якого тлумачення «національної (української) ідеї», коли її зводять до універсальних формул типу «цивілізованої, демократичної, заможної» і т.д. України. Хоча здійснення універсальних формул і може породити деяке унікальне соціальне утворення (характер якого сьогодні важко спрогнозувати), але може статися і так, що у нас не буде ніяких підстав називати таке утворення «українською нацією». (Що таке національна (українська) ідея).

Далі. Бандера: «Найбільше треба остерігатися, щоб часткові цілі - засоби не ставали самоціллю. Це завжди доводить до помилки, відступлення від головної мети.» (с.120)

3. «ФЗ»: Формування національної ідеї.

А, може, у коротких технічних перервах між обдурюванням українців варто попробувати прочитати щось про українську національну ідею? Літератури вже є достатньо.

4. «ФЗ»: Формування сучасної політичної нації.

А чим давня українська нація йому видається не сучасною? Може, тому, що генетично чужа? Тоді ще якось можна зрозуміти, але не виправдати. Політична нація - це той самий імперський експеримент, що у часи СРСР намагався створити «радянський народ». Тому спроби не нові, але вже добряче смердять фарисейською облудою і покликані усіляко нищити етнічну націю. Обіцяємо пану Яценюку, що це йому точно не вдасться - є багатющий досвід протидії таким задумам, та і методична база доволі широка і різноманітна...

Звичайно, то ще не все.

Беремо агітаційну газету «Державні інтереси». Назва багатообіцяюча. Велика кількість світлин кандидата із замріяним поглядом у майбутнє, зроблених гарно, професійно. Видно, що за непогані гроші. Але хай - не будемо рахувати чиїсь статки... Але є ще й текст. А там чорним по білому пише, що Яценюк має чотири мети:

- сучасне промислове виробництво;

- велике товарне виробництво на селі;

- освічене і здорове населення;

- сильна армія.

Гарно, правда? І доволі цікаво.

Отже, за політичним рецептом Яценюка, щоби українці здобули свою національну державу, треба найперше набудувати нових заводів, оснастити їх новим обладнанням - і вже тоді промисловими темпами почнеться відродження і розвиток української мови, культури, нація одержить всі умови для свого духовного розвитку та зміцнення. Як деталі з-під преса вискакуватимуть нові гарантії нашого майбутнього, впевненого завтрашнього дня. А якщо організувати роботу у три зміни і відновити куток якості, то нас тоді точно ніхто не дожене...

Та це ще не все. Треба ж іще щось їсти, бо, як казав один гумористичний герой, «я на голодний шлунок ніц не маю сили на любов». Вирішено просто й легко: будемо створювати великі аграрні підприємства! Так-так, великі аграрні! Що, вже десь це чули? Вже були «великі й аграрні», але економічно нерентабельні й господарсько неспроможні. Тоді вони називалися колгоспами, і до них заганяли силою. Тепер назвемо інакше - може, якраз допоможе! Так що, колишні голови та інша колгоспна бандо, готуйсь до реваншу: якщо вдасться «вернуть стране власть», то ви ще згадаєте молодість!..

Крім того, Фронт змін виступає за «освічене і здорове населення». Аякже, певно, що треба здорових! І німці насамперед здорових вивозили - яка ж з хворих та неосвічених робота? Так, лише продукти переводитимуть...

Будьмо справедливими, одна вимога подобається - маємо на увазі вимогу «ФЗ» про сильну українську армію. Але ж вона захищатиме не українців, а новий механізм їх експлуатації, викладений у попередніх пунктах!

Не знаємо, що читає на дозвіллі кандидат, але впевнені, що жодна націоналістична стаття навіть на його журнальному столику не лежала. І це попри те, що саме ця ідеологія набуває щораз більшої популярності серед передових політиків та політологів.

Могло би бути і смішно з подібних дитячих спроб політикування такого розпіареного кандидата в президенти. Але ж усе всерйоз! І він справді іде на вибори, маючи намір втілити свої фантазії!

Шкода, бо такий ентузіазм, піар-талант та немалі гроші можна було би використати і на користь України. Та чи така справжня мета Яценюкових перегонів?

Іван КІЛИК
Львівщина(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4