Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Вшанування Михайла Смоли

21 серпня 2009р., у Дрогобичі на вул. Лесі Українки на будинку, в якому жив один з найактивніших і найталановитіших членів ОУН Дрогобиччини Михайло Смола, урочисто відкрили меморіальну таблицю. Ініціатором та організатором відкриття меморіальної таблиці виступив Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова. Саму таблицю теж було виготовлено коштом центру Донцова. У відкритті взяли участь керівник Науково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова Олег Баган, міський голова м. Дрогобича, учасники національно-визвольних змагань, представники громадськості.

Про це повідомила низка засобів масової інформації.


Довідка . Народився Михайло Смола 8 листопада 1912 р. Незважаючи на матеріальну скруту, батьки послали обдарованого сина на навчання у Дрогобицьку українську гімназію ім. І. Франка. Там хлопець належав до найкращих учнів, взявся активно віршувати, заснував літературний гурток. Він записався до Пласту, через кілька років став курінним 28-го Пластового куреню ім. І. Франка. Тоді ж він створив осередок і очолив Юнацтво ОУН як проміжну ланку до фактичного членства в ОУН. Згодом вступив у ОУН і посів місце організаційного референта повітової екзекутиви ОУН Дрогобиччини, був найближчим співробітником відомого діяча ОУН Зенона Коссака з Дрогобича. За участь у Пласті польська поліція арештувала і засудила хлопця до трьох місяців ув'язнення.

Після закінчення гімназії через безгрошів'я Михайло Смола два роки пробув удома, відтак записався на правничий факультет Краківського університету. Але поїхати вчитись так і не зміг: не було коштів. Тоді хлопець вступив на торгівельні курси у Львові з тим, щоб отримати змогу студіювати журналістику у Варшаві. В 1932 р. його обрали головою студентської секції в Дрогобичі.

У грудні 1932 р. у рамках поліційної акції у зв'язку зі справою мужніх бойовиків УВО і ОУН Василя Біласа і Дмитра Данилишина, Михайла Смолу арештували вдруге і цілий рік тримали у в'язницях Львова, Самбора і Дрогобича. Через погане харчування, переслідування та важкі умови ув'язнення у нього розвинувся туберкульоз кишківника. 16 грудня 1933 р. його як безнадійно хворого випустили додому. Батьки поклали сина до лікарні, де 18 січня 1934 р., на самий Щедрий вечір, він помер. Підпільна ОУН узяла на себе організацію похорону Михайла Смоли 20 січня 1934 р. У похороні взяли участь приблизно 10 тисяч людей з усіх міст і сіл Франкового Підгір'я, інших теренів Галичини. Процесія несла 22 вінки, перевиті синьо-жовтими стрічками за числом його прожитих років. Прощальне слово на могилі Михайла Смоли виголосив студент Максим Гладилович. Співав хор зі 100 співаків. Похорон перетворився на грандіозну маніфестацію українського населення, яке через ОУН, інші підпільні та легальні організації продовжувало змагати до волі та власної держави.

Науково-ідеологічний центр ім. Дмитра Донцова(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4