Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Іван Франко і новітнє українство

Олег БАГАН ,
Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова


Одним із пріоритетів Дрогобицької районної державної адміністрації, яку очолює знаний на Львівщині політик і управлінець Михайло Кравець, є стратегічна діяльність на новоякісне піднесення імені Івана Франка як символу та ідеї Дрогобиччини, Західної України, націоствердного українства. Франкові Нагуєвичі як духовне осереддя, як національно-культурний ландшафт повинні по-новому прозвучати в сучасності, повинні перетворитися в одну з «лабораторій» творення національної сили й натхнення. Першим вагомим кроком до цього, за задумом, мало б стати присвоєння статусу національного літературно-меморіальному музеєві Івана Франка й заповіднику «Нагуєвичі». У цьому контексті ось уже вдруге в Нагуєвичах, у Будинку літератора пройшли наукові «Нагуєвицькі читання-2008» на тему «Іван Франко і новітнє українство».

Організаторами акції виступили Дрогобицька райдержадміністрація, Благодійний фонд ім.І.Франка, Науково-культурологічне товариство «Бойківщина», Науково-дослідний інститут українознавства МОН України і Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова. Оргкомітет наукової конференції очолив доктор філологічних наук Петро Іванишин, її ученим секретарем, головним менеджером виступив відомий науковець і громадський діяч нашого краю Ярослав Радевич-Винницький, який у свій час і був автором нової «нагуєвицької» стратегії Дрогобицької райдержадміністрації, очолив Благодійний фонд ім.І.Франка.

До участі в других «Нагуєвицьких читаннях» зголосилося 32 науковці з Києва, Львова, Івано-Франківська, Пряшева, Сум, Дрогобича. На жаль, через початок навчального року в університетах не всі науковці через зайнятість змогли взяти участь у конференції. Завданням для учасників було актуалізувати художню спадщину та ідеї І.Франка, показати, як проблеми, художні концепти, теоретичні розмисли, публіцистичні оцінки з його творчості залишаються дієвими і значущими для сучасності. Тут назву лише головні тематичні блоки, які обговорювалися на конференції. Це «Іван Франко як політик» - про принципи його громадянської позиції, боротьбу із загрозами для українства, про творення Франком цілісної програми національного розвитку. Другий блок тем – «Франкова культурницька стратегія» , в ньому аналізувалися питання розуміння Франком принципів міжнаціонального діалогу, його стратегія перекладацької діяльності, його теоретичні роздуми про культуру. Третій блок – «Фольклорна та етнографічна спадщина І.Франка», в ньому розглядалися питання національної самобутності й закоріненості творчості І.Франка, її органічний зв’язок з традиційною культурою українського народу, значення цієї органічності для сучасної української культури, яка зараз витримує потужні удари з боку безнаціональної масової культури Заходу і її «клонів» на рідному ґрунті. І четвертий блок тем – «Мовна стратегія І.Франка», в якому аналізувалися засади захисту й розвитку ним української мови.

Приємним моментом конференції стало те, що кожен з її учасників отримав том наукових праць з минулорічної акції: «Нагуєвицькі читання-2007. Іван Франко і сучасна Україна». Це добротний том, майже на 400 сторінок, в якому зібрані студії 28-ми науковців на доволі широку тематику. Таким чином започатковано нову наукову серію, яка буде пов’язана своєю назвою з родинним селом І.Франка. Видання здійснене за підтримки Дрогобицької райдержадміністрації (голова Михайло Кравець) і Благодійного фонду ім.І.Франка.

Вартує похвально відзначити й ще одну науково-видавничу ініціативу районної влади – започаткування книжкової серії «Золота Франкіана», перший том якої, сподіваємося, побачить світ вже у грудні цього року. Метою серії є перевидати найбільш важливі, знакові твори І.Франка, такі, що особливо потрібні для сучасного українського читача й національної культури.

Адже сьогодні велике 50-томове Зібрання творів І.Франка (Київ, 1975-1986) вже стало майже раритетом, не всім доступне, окрім того, багато творів і праць друкувалися у цьому виданні з купюрами, із каліченням мови І.Франка через совєтські неправильні, неорганічні правописні норми. У першій книзі «Золотої Франкіани» з’являться дві етапні студії І.Франка з історії української літератури і культури: «Нарис українсько-руської літератури до 1890 р.» і «З остатніх десятиліть XIX в.». Тексти будуть подані за першими автентичними виданнями і цілісно книжка стане добрим ідейним підручником для сучасника. Передмову до тому пише знаний дрогобицький франкознавець Зенон Гузар, наукові коментарі готує Олег Баган, мовно-літературну редакцію зробить Ярослав Радевич-Винницький. Висловимо надію, що ця надважлива ініціатива районної влади буде продовжена і вже в наступному році ми побачимо нові томи «Золотої Франкіани».

Отже, перші вагомі кроки щодо піднесення ідейно-культурного статусу нашого регіону зроблено. Побажаємо лише і районній владі, й інтелігенції Дрогобиччини завжди бачити перед собою високі заповіти Івана Франка і впевнено долати дошкульні рифи української дріб’язковості, приземленості й незгоди. Завжди націлюватися на конкретні й результативні кроки націотворчої дії і зберігати при цьому Франкову вольову впертість характеру, широчінь мислення, глибину духовних переживань.Вересень 2008р.(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4