riverbreezeservices.com

Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Пам’яті героя

Олег БАГАН ,
Науково-ідеологічний центр ім. Д.Донцова

У 2007 році виповнилося 100 років від дня народження славного дрогобичанина, націоналіста, героя Зенона Коссака (1907-1939). Виходець із корінного дрогобицького роду Коссаків, представники якого у попередньому поколінні уславилися діями всенаціонального значення у боротьбі за відновлення Української Держави, він гідно продовжив їхню справу. Троє його дядьків – Григорій, Іван та Василь Коссаки - були старшинами Січових Стрільців, брали активну участь у військових та політичних подіях Національної Революції 1917-20 рр. Сам Зенон від підліткових літ був активним учасником «Пласту» й патріотичного спортивного товариства «Сокіл», в юнацькі роки включився в націоналістичне революційне підпілля, став чільним організатором бойових структур ОУН у кінці 1920-х рр., визначально вплинув на створення нової наступально-революційної стратегії ОУН на початку 1930-х рр. Відбув кілька років польських тюрем. Як публіцист і теоретик націоналізму він послідовно відстоював героїзм та ідеалістичний волюнтаризм визвольного руху. Завжди був незаперечним моральним та ідейним авторитетом у середовищі оунівців. За свідченнями ветеранів та істориків ОУН, тільки систематичні переслідування, ув’язнення, випадковості підпільного життя зумовили те, що Зенон Коссак не став Головою Крайової Екзекутиви ОУН, тобто керівником структур ОУН на західноукраїнських землях. У 1939 р. З.Коссак беззастережно взяв участь у військово-політичній боротьбі проголошення української державності в Закарпатті. Там він героїчно загинув у березні 1939 р. в боях із угорськими окупаційними військами.

На жаль, цьогоріч дрогобицька громада і дрогобицька міська адміністрація не спромоглися гідно вшанувати ім’я видатного патріота-дрогобичанина: у місті так і не з’явився меморіальний знак на честь Зенона Коссака, хоча таким героєм з гордістю могло б пишатися кожне українське місто.

Щоб якось компенсувати цю прогалину з вшанування пам’яті героя і стимулювати розвиток ідей націоналізму в сучасності, Об’єднання право-націоналістичних сил Дрогобиччини підготувало цю збірку наукових та ідеологічних матеріялів, які заплановано обговорити на теоретичній націоналістичній конференції. До книжки увійшли як передмова стаття Богдана Хорвата (псевдонім Олега Багана) з журналу «Українські проблеми» (1997, №2) «Культ сили. (Заповіт Зенона Коссака)», п’ять статей самого З.Коссака, які передруковані із збірника «Коссак. Охрімович. Тураш» (Торонто: Ліга визволення України, 1968) та стаття про актуальну проблематику націоналізму Михайла Кривого.


2007р.(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4