Головна         Про центр         Контакти


 
Події та коментарі

Хроніка діяльності центру

Видання центру

Твори Дмитра Донцова

Д.Донцов: постать та інтерпретації

Традиція Вісниківства

Ідея націоналізму: основи та філософія

Український націоналістичний рух: історія та історіософія

Націоналізм у світі

Актуальні проблеми націоналізму: націоцентрична аналітика

Християнство і націоналізм

Меч духовний: полеміка

Мовами світу

Архів статей

Архів відео
Є постійна актуальність українського націоналізму

Петро Іванишин – правий ідеолог, а також редактор-упорядник книги «Українська ідея» формотворця сучасного націоналізму і засновника ВО “Тризуб” ім. С.Бандери Василя Іванишина; розповів про Українську Державу, шляхи її досягнення та потребу популяризації українського націоналізму.

- Які у вас плани на майбутню діяльність?

– Є плани видання праць наукового і суспільно-політичного характеру. Є водночас ідея продовжувати видання творів Василя Іванишина — те, що ми робимо постійно в інтернет просторі та в текстуальному вигляді. Ми збираємось перевидавати книгу «Українська ідея» тому, що попит на неї перевищував пропозицію. Плануємо видати її з орієнтацією на більш масового читача, але в такому ж форматі, проте з належним інформаційним та рекламним забезпеченням, популяризацією. Актуальність українського націоналізму доведена часом і, на жаль, великою кров’ю. Щоб її було менше, а наших успіхів – більше, то такого типу ідеї мають бути донесені до найширших кіл громади.

- Чи буде потреба популяризації українського націоналізму під час війни і в післявоєнний час?

– Так, це постійна актуальність. Український націоналізм не є випадковим чи вузьким явищем, яке обслуговує окремі партії чи прошарки суспільства, а є власне потужною суспільно творчою ідеологією державотворення. Без цього побудувати Державу в принципі неможливо. Жодному народу це ще не вдалося; я не думаю, що українці будуть першими. Наші лідери пробували це робити 23 роки, проте успіхів вони не досягли. Зрештою ні Держави, ні державних інституцій, ні авторитету влади, ні влади як такої немає. Держава не існує – це фантом з назвою Держава Україна. Чим і скористався Путін і такі, як Янукович.

Є постійна актуальність націоналізму. Для прикладу поглянемо, як дає собі раду Японія чи Швейцарія. В них націоналістичні імпульси дуже потужні і не нівельовані антинаціоналістичними ідеологіями такими, як лібералізм чи комунізм.

Щоб нормально існувати, Нація не може обійтись без націоналізму, без своєї філософії буття. Націоналізм пропонує цю філософію і не придумує її, а зчитує з історичного досвіду народу.

- Як швидко українці здобудуть свою Українську Державу?

– Це залежить від багатьох факторів. Були шанси на швидкий, прискорений державотворчий процес після втечі Януковича. Після того, як повстання фактично мало шанси завершитись успіхом і перерости в національну повномасштабну революцію. Початок був добрий, але, на жаль, втрутився зовнішній фактор, з’явився зовнішній фронт – війна.

Прогнозувати зараз дуже складно тому, що ці дві війни, два фронти пов’язані між собою. Якщо не звертати увагу на котрийсь з них або переакцентувати котрийсь з них, то можна програти все. Невипадково провідник Ярош наголошує на відповідальності українського націоналіста в процесі боротьби за Українську Соборну Самостійну Державу. Принцип «не нашкодь» мусить бути постійно присутнім, а це утруднює будь-яке прогнозування. Інша річ, що ми маємо бути абсолютно переконані у своїй правоті, у своїй перемозі, яка здійсниться і на зовнішньому фронті, і на внутрішньому.

Побудова національної Держави обов’язкова, інакше немає сенсу будь-яка наша діяльність.

- Як українські націоналісти ставляться до радянських свят, наприклад днів 23-го лютого і 8-го березня?

– Це все, так звана, радянська семіотика. Через брак нормальної ідеології державотворення її було штучно перенесено в Україну тодішніми лідерами і прищеплено до свідомості сучасного покоління. Ясна річ, що ці свята нам чужі. Вони не відображають культурної свідомості українців, тому їх треба просто позбуватись, як знаку духовної хвороби.

Крім того нам зараз нав’язують також лібералістичні свята (День святого Валентина, Хеловін). Ці речі також мають не зовсім правильне змістове наповнення і на Заході, і в нас. Там ці свята нав’язуються як свято долара, а до української духовності стосунку вони не мають.

Щоб формуватись нормальними, без комплексу меншовартості, люди повинні виховуватись в межах своєї культурної традиції. Від культури залежить все!

- Як вигнати «совок» із українського суспільства, зокрема з голів навіть дуже молодих людей?

– Це робиться нормальною культурною політикою в Державі —в процесі національного відродження, повернення до автентичних культурних стереотипів. Все це робиться само собою: не треба спеціально оголошувати війну якомусь святу. Має бути інша система державотворення і людинотворення в цій Державі, а зараз її немає. Цим користується «совок» зі Сходу, а Захід з свого боку.

- Як ви ставитесь до пропаганди української націоналістично ідеї?

– Пропаганда — це явище політичне. Коли ми говоримо про зміну культурної парадигми в Україні, то тут йдеться не лише про пропаганду вузько політичну, а про інший спосіб мислення, інші правила гри. Для прикладу, ніхто в Японії не пропагує японське. Просто є японський садочок, японська школа, університет, загальні японські цінності, які людина засвоює в процесі свого нормального життя: в сім’ї і на роботі, вдома і в школі. Є японські націоналістичні партії, які проводять свою пропаганду.

Японія може бути прикладом для нас. Вона свого часу відмовилась від побудови імперської держави, а після Другої світової війни перейшла до побудови національної держави. Потім через промислові та інформаційні способи популяризації економічно зросла вище свого переможця у війні – США.

Японія -це просто країна, яка постала на принципах японської національної ідеї. При цьому вони зберегли імператора, монархію, а народовладдя японське привнесли — і це їм не зашкодило.

Спілкувались Юлія і Катерина. Інформаційний відділ «Правий сектор» м.Київ(1883 – 1973)

Науково-ідеологічний центр імені Дмитра Донцова
Роwеrеd bу Аgеd Prоgrаmmеr SіMаn СMS 1.4